Хочете ви того чи ні, але перед запуском власної справи вам доведеться складати бізнес-план. Самостійно або з чиєюсь допомогою – не має особливого значення. Важливо, щоб спочатку у вас на руках з’явився цей документ, здатний зіграти в подальшому важливу роль.
Навіщо це потрібно?
Бізнес-план – це своєрідна програма дій, схема функціонування вашого бізнесу і ефективного управління ним. Такий план допоможе:
1) Придумати і реалізувати правильну стратегію.
2) Прорахувати заздалегідь всі доходи і витрати.
3) Мінімізувати можливі ризики і збитки.
4) Окреслити шляхи підвищення прибутку і розширення справи.
Важливі нюанси
Якщо ви складаєте бізнес-план виключно для особистого користування, він дозволить вам об’єктивно оцінити вашу ідею, все її сильні і слабкі сторони, не ризикуючи власними засобами. Це своєрідний «тест» на папері, який новачки в бізнесі часто недооцінюють, і даремно. Помилки, допущені на папері і в розрахунках, можна виправити в одну мить. У реальному житті коригувати бізнес-процеси, змінювати постачальників або переглядати вартість готової продукції не так просто.
Якщо ви складаєте бізнес-план на перспективу, з ним можна сміливо звертатися в банк, кредитну організацію або до приватних інвесторів. За даними і розрахунками, наведеними в бізнес-плані, кредитори зможуть оцінити реальний ступінь ризиків вкладень, а також визначити основні умови надання коштів, процентні ставки, способи і терміни повернення інвестицій.
З чого почати?
Сьогодні можна легко знайти різноманітні інструкції та підказки по складанню бізнес-плану. Починати можна з вивчення його структури і опису майбутнього бізнесу. Що це буде – виробництво, продаж, посередництво, надання послуг? Викладаючи свою ідею в текстовому форматі, ви зможете поступово продумати всі її особливості та переваги.
Важливий пункт, на якому варто зосередитися – витрати. Спочатку можна окреслити на чернетці основні статті витрат. Потім уважно перечитати їх і доповнити: напевно ви щось не врахували (наприклад, отримання ліцензії, дозволу, сертифікату, оплату окремих комунальних послуг при оренді приміщення і т.п.).
Якщо ви складаєте бізнес-план для надання інвесторам, обов’язково доповніть його грамотною презентацією. Супроводом слайдів може стати ваша усна доповідь, де ви коротко викладете основні моменти. Якщо вам складно працювати з графічними редакторами, схемами і діаграмами, замовити презентацію до вашого бізнес-плану можна тут vtsconsult.ru.