Що таке Біткоїн (Bitcoin)? Посібник для новачків.

Що таке Біткоїн (Bitcoin)? Посібник для новачків.

Що таке Біткоїн (Bitcoin) – неформалізований платіжний засіб, спекулятивна бульбашка чи майбутнє світової фінансової системи? Спробуймо разом розібратися в цьому питанні.

Визначення: що таке Біткоїн?

Біткоїн / Bitcoin – це децентралізовані цифрові гроші, для існування та обігу яких відсутня необхідність у таких посередниках, як банки та уряди. Їх замінює однорангова комп’ютерна мережа, яка здійснює обробку та підтвердження операцій безпосередньо між користувачами.

Традиційні валюти, які у світі крипти називають фіатними грошима (наприклад, долари США, Євро, Гривні, Рублі та інші національні валюти), випускаються в обіг та регулюються урядами, які їх “друкують”. На відміну від звичайних грошових номіналів, криптовалюти (Біткоїн та інші) працюють на базі комбінації однорангової технології – спільноти людей, на кшталт редакторів-добровольців, що створюють Вікіпедію, та програмної комп’ютерної криптографії (спосіб секретного зберігання та передачі інформації, яка забезпечує безпеку обміну даними між відправником та одержувачем).

Такий спосіб створює цифрову валюту, підкріплену захищеним комп’ютерним кодом, а не предметами фізичної цінності, такими як золото чи срібло, чи довірою до державних інституцій. Відсутність єдиного та централізованого органу емісії чи управління робить криптовалюту фінансовим інструментом, незалежним від втручання окремо взятих учасників ринку.

Історія виникнення Біткоїна

Якщо казати формально, то Біткоїн з’явився у 2009 році. Його називають першою криптовалютою у світі. Але обговорення концепції технології блокчейн велося і раніше. Ще на початку 80-х років 20-го століття було опубліковано наукову дисертацію, яка описує принципи комп’ютерної системи, що лежить в основі криптовалют. А у 2008-му вийшла стаття під назвою “Біткоїн: однорангова електронна грошова система”, яка допомогла реалізувати технологію в реальності.

«Необхідна електронна платіжна система, заснована на криптографічному підтвердженні, а не на довірі, що дозволяє будь-яким двом бажаючим сторонам здійснювати угоди безпосередньо без необхідності в третій довіреній особі», – написав Сатоші Накамото (псевдонім таємничого автора Біткойна) у білій книзі, що представляє технологію з відкритим початковим кодом.

З того часу перша криптовалюта пройшла довгий шлях визнання та поширення у світі. Сьогодні Bitcoin має найбільшу капіталізацію на ринку і приймається до оплати багатьма компаніями, серед яких PayPal, Microsoft, Tesla та інші.

Вартість “еталонної криптовалюти” продемонструвала просто феноменальне зростання з моменту своєї появи у 2009 році, коли за один Біткоїн давали $0.000763. Вже у квітні 2011 року його ціна дорівнювала 1 долару США. А до квітня 2021 року Bitcoin (BTC) досяг рекордної ціни на споті, наблизившись до 65 000 доларів. Після цього, підтверджуючи думку про високу волатильність крипти, опускався до 32 000 $ у липні і відновлювався до 50 тис. доларів США у серпні-вересні 2021 р. А згідно з прогнозами деяких експертів, вже найближчим часом верхня межа вартості може сягнути 100-150 000 USD, а можливо й $300 000 за одну монету.
Що таке Біткоїн (Bitcoin)? Посібник для початківців. - Kupit bitkoin

Як працює Біткоїн?

Фізично, кожен Біткойн (у торгівлі має символ “BTC” чи “XBT”, що означає одне й те саме) є комп’ютерним файлом, у якому записана необхідна інформація. Криптовалюту можна зберігати в цифровому гаманці на фізичному носії (комп’ютер, смартфон, флешка тощо) або на спеціальних онлайн-сервісах. (криптовалютні біржі і обмінники).

Щоб було легше розібратися, як працює криптовалюта, буде корисним трохи заглибитись у технічні подробиці та пояснити термінологію:

 • Блокчейн – основою існування Біткоїна є технологія відкритого вихідного коду, відомого як блокчейн, за допомогою якого ведеться загальний реєстр операцій. Кожна транзакція, яка називається “блок”, “прив’язана” до загального цифрового коду і створює постійний запис у реєстрі. Технологія блокчейн лежить в основі більш ніж 10 000 криптовалют, що виникли слідом за Біткоїном.
 • Закритий та відкритий ключі – біткоїн-гаманець, в якому зберігається криптовалюта, містить відкритий та закритий ключі. За допомогою даних ключів, власник гаманця може ініціювати транзакції та підписувати їх цифровим підписом, забезпечуючи підтвердження авторизації.
 • Біткоїн-майнери – це учасники однорангової платформи, які за допомогою високошвидкісних комп’ютерів незалежно підтверджують транзакцію в мережі. Майнери конкурують за обробку кожного нового блоку транзакцій і за це отримують винагороду (комісію). 

Що таке майнинг Біткоїнів?

Біткоїн-майнери, також відомі як «вузли», є власниками потужних комп’ютерів із високою швидкістю обчислень. Завданням “вузлів” є обробка і незалежне підтвердження транзакцій, а також додавання завершеного «блоку» до постійно зростаючого загального «ланцюжка» записів біткоїн-транзакції. Такі дії ще називають “видобуванням” криптовалюти.

Майнери отримують винагороду біткоїнами у вигляді комісій за обробку транзакцій, що стимулює децентралізовану мережу до незалежної перевірки нових транзакцій. Незалежність і конкуренція серед майнерів виключає можливість шахрайства, оскільки справжність кожного блоку має бути підтверджена більшістю “вузлів”, перш ніж новий блок даних додасться до загального ланцюжка блоків.

Як заробити на Біткоїні?

Як і в інших фінансових активах, вартість Біткоїнів залежить від попиту та пропозиції. Зважаючи на те, що інтерес та оцінка криптовалюти постійно змінюються, а також залежать від багатьох факторів, ціна цифрових грошей може сильно коливатися. Це називають волатильністю ринків.

Фактично, криптовалюти надають 2 традиційні способи заробітку та 1 інноваційний. Інвестори можуть отримати прибуток такими шляхами:

 1. Довгострокові спекулятивні інвестиції, коли криптовалюти купуються за нижчою ціною (наприклад, у момент випуску чи зниження котирувань на ринку) у розрахунку те, що у майбутньому їхня вартість зросте, і з’явиться можливість продати активи за вигіднішим курсом.
 2. Біржова торгівля – торгові операції на спеціальних торгових майданчиках для трейдингу, за допомогою яких можна заробити як на зростанні вартості, так і на падінні ринку.
 3. Майнинг криптовалюти – видобуток Bitcoin’у чи інших криптовалют. Для цього потрібна наявність певних технічних знань та інвестиції у високопродуктивні комп’ютери. При цьому ще потрібно враховувати витрати на електроенергію, тому що її споживання істотно впливає на прибутковість процесу.

Важливо пам’ятати, що вартість криптовалют схильна до високої волатильності. Інвестиції у цифрові активи пов’язані з високим ризиком, і учасникам ринку необхідно об’єктивно оцінювати свої фінансові можливості та знання. БізнесМаркет не закликає та жодним чином не агітує Користувачів до будь-яких дій або бездіяльності з цифровими активами. Будь-які вкладення у фінансові інструменти здійснюються інвесторами на свій страх та ризик.

Якщо ставити запитання: “Чи можна добре заробити на криптовалюті?”, то відповідь буде ствердною: “Так, це можливо”. Значне зростання ціни Біткоїна з моменту його появи зробило мільйонерами (і навіть мільярдерами!) тих, хто ризикнув купити цифрову валюту декілька років тому. Але при цьому завжди слід пам’ятати, що ризик втратити гроші на невдалих інвестиціях теж залишається реальним. Вибір лише за вами.

Зберігання криптовалюти: “гарячі” та “холодні” гаманці

Для зберігання Bitcoin’у або інших криптовалют можуть використовуватися два типи цифрових гаманців:

 • “Гарячий гаманець”: спосіб, коли цифрова валюта зберігається у хмарі на надійній біржі або у постачальника, а доступ до неї здійснюється через браузер комп’ютера, спеціальну комп’ютерну програму або програму для смартфона.
 • “Холодний гаманець”: спеціалізований фізичний портативний пристрій з підвищеним ступенем захисту, дуже схожий на флеш-накопичувач, який дозволяє завантажувати, зберігати та переносити ваші біткоїни.

По суті, ключова відмінність у тому, що “гарячий гаманець” підключений віртуально та знаходиться в Інтернеті, а “холодний гаманець” можна відключити від Мережі та зберігати як фізичний предмет (з відповідними заходами безпеки). При цьому слід зазначити, що вам у будь-якому випадку знадобиться “гарячий гаманець”, щоб перемістити біткоїни з/в портативний “холодний гаманець”.

Купівля Біткоїнів: плюси та мінуси

Як правило, майнінгом та операціями на криптобіржах займаються ті, хто вже має певні знання та навички у поводженні з цифровими активами. А звичайна купівля або продаж Bitcoin’а більш поширені серед новачків та непрофесійних трейдерів.

Враховуючи, що криптовалюти відносяться до ризикованого класу активів, і більшість інвесторів віддають перевагу спекулятивному способу вкладень (купити дешевше – продати дорожче), то краще почати з того, в чому слід бути обережним.

Мінуси Біткоїна:

 • Великі коливання цін. Якщо подивитися на графіки зміни котирувань Bitcoin’у, можна побачити значні зміни вартості. Висока волатильність може призвести до фінансових втрат, якщо говорити про інвестиції у короткостроковій перспективі.
 • Періоди падіння ринків. Періоди зростання та падіння ціни на Біткоїни складно прогнозувати, і вони можуть мати різну тривалість. Тому рекомендується вкладати тільки ті суми грошей, які не є критичними для інвестора і не вимагатимуть миттєвого повернення.
 • Побоювання зламу або крадіжки. Хоча прихильники блокчейну заявляють, що технологія, що лежить в основі криптовалюту, навіть більш безпечна, ніж традиційні електронні грошові перекази, гаманці для зберігання цифрових валют залишаються привабливою метою для хакерів. Історія вже знає кілька прикладів, коли криптовалютні торгові майданчики чи сервіси зазнавали зламів та крадіжок фінансових активів. Щоправда слід зазначити, що ці інциденти були пов’язані не з самою технологією блокчейна, а з недостатнім захистом самих платформ. Якщо ж говорити про “холодні” гаманці, то їх безпеку необхідно забезпечувати так само, як і будь-якого іншого цінного фізичного майна.
 • Недостатнє використання для повсякденних розрахунків. Хоча, з кожним місяцем кількість компаній у світі, які приймають до оплати цифрові валюти, стає дедалі більшою, і серед них є такі світові гіганти, як AT&T, Overstock.com, Microsoft, Dish Network та інші, у повсякденному житті застосування криптовалют для оплати за товари або в побутових розрахунках залишається скрутним.
 • Невизначеність статусу та правового регулювання. Державні органи та офіційні світові регулюючі організації в галузі фінансів продовжують сперечатися про легальність та способи контролю над криптовалютою. І ситуація може бути діаметрально протилежною: від 100% законності, як наприклад, у Сальвадорі, який визнав Біткоїн офіційною валютою, до Китаю, де нещодавно була введена повна заборона на будь-які криптовалютні транзакції.
 • Відсутність захисту для інвесторів. Організації захисту інвесторів у цінні папери (наприклад, такі, як SIPC) страхують інвесторів у разі відмови брокера або крадіжки коштів на традиційних ринках, але такі страховки не поширюються на криптовалюту.

Плюси Біткоїна:

 • Приватність, захищеність, менші транзакційні витрати. З позиції сукупності переваг, криптовалюти вигідно відрізняються від фіатних грошей за цими параметрами. Здійснювати транзакції з Біткоїнами можна з високим ступенем анонімності (при дотриманні певних заходів) у будь-який час та в будь-якому місці, де є інтернет. При цьому витрати на транзакції потенційно нижчі, ніж при звичайних грошових переказах. Транзакції не містять особистої інформації, такої як номер або ім’я власника кредитної картки, що унеможливлює крадіжку персональних даних. (Однак пам’ятайте, що деякі біржі чи обмінники вимагають пройти процедуру верифікації (KYC та/або AML). А для купівлі криптовалюти за фіатні гроші за допомогою банківських карток (Visa/Mastercard), доведеться використовувати свій банківський рахунок.)
 • Великий потенціал зростання вартості. Багато інвесторів та експертів вважають, що завдяки подальшому розширенню використання та зростанню популярності Біткоїна, його цінність зростатиме. А з огляду на фіксований ліміт емісії у розмірі 21 млн. монет, що вже саме по собі виключає інфляцію, довгостроковий тренд вартості має всі передумови для суттєвого зростання.
 • Виключення посередників в особі традиційних банків або державних установ. Не секрет, що далеко не всі громадяни довіряють урядам чи банківським установам. Після неодноразових фінансових криз багато інвесторів прагнуть знайти альтернативу традиційним активам. При цьому для них важливо, щоб такі активи були поза контролем (або хоча б із мінімальним втручанням) з боку держави чи регулюючих органів.

Де можна придбати Біткоїн?

Існують різні способи стати власником Біткоїна. Часи, коли криптовалюта була долею лише комп’ютерних гіків вже давно минули. Сьогодні придбати Bitcoin (BTC) також легко та просто, як здійснити звичайну покупку в інтернет-магазині. Нижче наведено список найбільш популярних варіантів:

 • Криптовалютні біржі. Сучасні торгові майданчики для трейдингу надають можливість не лише біржової торгівлі цифровими активами, а й купівлі-продажу криптовалюти. На відміну від традиційних бірж, де можуть працювати лише акредитовані брокери, криптовалютні платформи доступні будь-якій людині. За бажанням можна освоїти навички трейдера і самостійно заробляти на маржинальній торгівлі. За останні роки у світі вже сформувався певний пул найпопулярніших криптобірж, які надають своїм користувачам широкий перелік сервісів. Серед них найбільш відомими є Binance, EXMO, KuCoin, StormGain та інші. (Повний список популярних платформ можна переглянути в Каталозі криптовалютних бірж на БізнесМаркет.) 
 • Онлайн Обмінники. Якщо вам потрібно тільки купити Біткоїн, але при цьому не хочете розбиратися з інтерфейсами криптобірж, найпростіший спосіб – скористатися онлайн-обмінками, наприклад, Paybis. Багато обмінок дають можливість різноспрямованих операцій. А для купівлі потрібна лише банківська картка або реквізити відомих платіжних систем (SWIFT, SEPA, Apple Pay, Google Pay та ін.).
 • Інвестиційні брокери. Включення великими інвестиційними компаніями до переліку своїх послуг вкладення криптовалюти ознаменувало новий етап розвитку ринку цифрових активів. Фактично це вже є визнанням величезної популярності криптовалют. Такі брокерські компанії, як Robinhood, Tradestation, eToro та Sofi Active Investing вже пропонують інвестиції у крипту на території більшості штатів США.
 • Біткоїн-банкомати. Хоча загалом у світі ще не так багато подібних пристроїв, але індустрія не стоїть на місці. Наприклад, тільки в США вже існує понад 7000 банкоматів з біткоїнами.
 • Однорангові покупки. Початковий принцип здійснення операцій без посередників продовжує існувати і зараз. Ви можете безпосередньо продавати та купувати біткойни у інших власників біткойнів за допомогою однорангових інструментів, таких як Bisq, Bitquick і LocalBitcoins.com.
 • Біткоїн-майнінг. Раніше, щоб заробляти за допомогою майнінгу, були потрібні серйозні технічні знання та значні витрати на комп’ютерні потужності. Загалом, і зараз самостійний майнінг має на увазі певні зусилля. Але й у цій сфері з’явилися варіанти, доступні для пересічних громадян, далеких від комп’ютерних технологій. Це так званий “хмарний майнінг”, коли інвестори беруть участь у спільних фінансових вкладеннях, а технічну частину процесу забезпечує компанія-оператор. Між іншим, багато популярних криптобірж також надають таку послугу.

Крім цих способів, ще існують деякі “екзотичні” варіанти, такі як криптовалютні крани, отримання коїнів за перегляд реклами або виконання інших дій в інтернеті. Але ми не будемо їх детально розглядати в рамках цієї публікації.

Чи варто купувати Біткоїн?

Вкладення в Біткоїн – це спекулятивна та ризикована купівля. Але й перспективи зростання цифрових активів також вражають. Досить згадати приклади тих людей, які стали дуже багатими завдяки вкладенням у криптовалюти. При цьому, по суті, цифрові валюти не забезпечені матеріальними речами (втім, як і традиційні гроші насправді). Важливо лише пам’ятати, що інвестиції вимагають виваженого та розважливого підходу. І слід вкладати лише ті кошти, які не так шкода втратити і які не є критично значущими сумами для інвестора.

Які онлайн-брокери пропонують Bitcoin (BTC)?

На порталі для бізнесу та підприємців БізнесМаркет існує спеціальний розділ під назвою “Трейдинг”, де розміщується Каталог онлайн-брокерів і бірж криптовалюти, які заслуговують на увагу, і є найбільшими або популярними торговими майданчиками у світі крипти.

БІРЖІ ТА ОБМІНКИ
ОГЛЯДИ
Binance – Найбільша криптовалютна біржа у світі. Працює з 2017 року. Доступна маржинальна торгівля криптовалютами, спотова, P2P, OTC, а також ф’ючерсна з плечем до 125x.
EXMO – Найбільша криптовалютна біржа Східної Європи. Працює з 2013 року. Спотова, OTC, маржинальна торгівля криптовалютами, мультивалютний криптогаманець.
Kraken – Одна з найстаріших та найпопулярніших криптовалютних бірж. Найвищий рівень захисту. Купівля, обмін та торгівля цифровою валютою.
KuCoin – Глобальна високоліквідна криптовалютна біржа. Працює з 2017 року. Спотова, P2P, OTC, ф’ючерсна із плечем до 100x, маржинальна торгівля криптовалютами.
Huobi – Велика криптовалютна біржа у світі. Працює з 2013 року. Спотова, OTC, ф’ючерсна, маржинальна торгівля криптовалютами, управління активами.
CEX.IO – Велика мультифункціональна криптовалютна біржа, яка починала свій шлях, як простий обмінник та провайдер хмарного майнінгу.
Currency.com – Перша офіційно регульована біржа криптовалют для країн СНД. 1300+ ринків і 1700+ токенізованих активів для торгівлі та інвестицій.
StormGain – Універсальний майданчик для трейдингу та обміну криптовалют. Спотова, ф’ючерсна торгівля з плечем до 200×, маржинальна торгівля криптовалютами.
BitMEX – Великий майданчик для трейдингу та зберігання криптовалют. Кредитне плече до 100x. Торгівля без термінів експірації. Найкраща система безпеки.
Bybit – Популярна біржа для торгівлі криптовалютними деривативами. Заснована у 2018 році. Ф’ючерсна, маржинальна, спотова торгівля криптовалютами.
WhiteBIT – Професійна платформа для обміну та торгівлі цифровими активами. Заснована у 2018 році. Спотова, P2P, OTC, маржинальна торгівля криптовалютами.
Prime XBT – Платформа нового покоління для торгівлі на світових фінансових ринках через Bitcoin. Торгівля Криптовалютами, Індексами, Товарами та Forex з одного облікового запису.
Binaryx – Криптовалютна біржа для трейдингу та обміну. Кращий у своєму класі термінал для інвесторів та професійних трейдерів.
Paybis – Надійний та популярний обмінник. Працює з 2014 року. Швидко, безпечно та просто купити, продати, обміняти Біткоїн (BTC, Bitcoin) через Visa/Mastercard.
Поділіться цим:
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Пошук

Клуб підприємців

Обговорення бізнесу України

Задати питання

Допомогти розвитку проекту

Подякувати чи підтримати проект

Подякувати

Подякувати БізнесМаркету

Лучшее на крипторынке

КРИПТОВАЛЮТНЫЕ ПЛОЩАДКИ ТРЕЙДИНГА NEW

 • Рейтинг користувачів 4.9 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна мега-біржа
  Рынки
  Криптовалюта і цифрові активи (630+)
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  UAH, USD, EURO, RUB + Visa/Mastercard
  Открыть
  Binance
   
 • Рейтинг користувачів 4.7 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна біржа
  Рынки
  Криптовалюта та цифрові активи
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  10+: USD, EURO, GBP та ін., Visa/Mastercard
  Открыть
  FTX
   
 • Рейтинг користувачів 4.5 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна біржа, Обмінник
  Рынки
  Криптовалюти, Ф'ючерси, Індекси, ОТС
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  SWIFT, FewWire, Silvergate, SEPA. Visa/Mastercard – НІ
  Открыть
  Kraken
   
 • Рейтинг користувачів 4.47 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна біржа, обмінник
  Рынки
  Криптовалюта та цифрові активи (700+)
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  UAH, USD, EURO, 40+, Visa/Mastercard, SEPA, Apple Pay, Google Pay та ін.
  Открыть
  KuCoin
   
 • Рейтинг користувачів 4.45 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна мега-біржа, Обмінник
  Рынки
  Криптовалюти та цифрові активи
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  Visa/Mastercard, банківський переказ
  Открыть
  Huobi Global
   

Полезное о бизнесе

Top