Що таке блокчейн і як він працює?

Що таке блокчейн і як він працює?

Блокчейн – це базова технологія, яка є основою для існування біткоїна (bitcoin, BTC) і тисяч інших криптовалют. Завдяки їй цифрові валюти і суміжні ринки комерційних активів мають вражаючий потенціал розвитку.

Що таке блокчейн?

Блокчейн – це загальнодоступний реєстр цифрових транзакцій, в якому інформація записується криптографічним способом, щоб її було складно зламати або змінити. Технологія дозволяє учасникам операцій взаємодіяти один з одним безпосередньо і безпечно. Крім цього, такий інструмент дає можливість сторонам угод обходитися без посередників у вигляді урядів, банків або інших третіх сторін.

Список збільшуючихся записів, які називаються блоками, об’єднується і шифрується за допомогою криптографії. Незалежна перевірка кожної транзакції забезпечується одноранговими комп’ютерними мережами. При цьому контролюється тимчасова відмітка і відбувається додавання в зростаючий ланцюжок даних. Інформація не може бути змінена після запису.

Крім використання технології для обертання біткоїнів, Ефіру (Ефіріум, Ethereum) та інших криптовалют, завдяки яким вона стала популярною і стала поштовхом для появи криптовалютних бірж, блокчейн дозволяє створювати додатки для продажу власності, юридичних контрактів, медичних записів і для будь-якої іншої сфери діяльності, де необхідні авторизації і реєстрації серії дій або транзакцій.

Як працює блокчейн?

Щоб пояснити, як працює блокчейн, який ще називають технологією розподіленого реєстру, візьмемо для прикладу операції з Біткоїн (Bitcoin, BTC):

 1. Дані про покупку і продаж біткоїнів вводяться і передаються в мережу за допомогою потужних комп’ютерів, відомих як вузли (ноди).
 2. По всьому світу в мережі присутні тисячі таких вузлів, які конкурують за підтвердження транзакції за допомогою комп’ютерних алгоритмів. Це називається майнингом або по іншому – видобуванням криптовалюти. Вузол (комп’ютерна система майнера), якому вдасться завершити обробку нового блоку транзакцій першим, отримує в нагороду біткоїни за свою роботу. Винагороди оплачуються за рахунок зборів (комісій) з боку покупця і продавця. Розмір самої комісії може збільшуватися або зменшуватися в залежності від обсягу транзакцій.
 3. Після того, як покупка підтверджена криптографічно, відомості про угоду додаються до блоку розподіленого реєстру (блокчейн). Потім більшість учасників мережі повинні підтвердити продаж. Такий процес ще називають «доказ роботи».
 4. Кожен новий блок постійно пов’язаний з усіма попередніми блоками біткоїн-транзакцій завдяки криптографічному відбитку, відомому як хеш. Після цих операцій угода є завершеною.

Перші згадки про концепцію технології в наукових публікаціях з’явилися в 1982 році. Це була дисертація, де описувалася «конструкція розподіленої комп’ютерної системи, яка може бути створена, підтримана і якій можуть довіряти групи, що взаємно сумніваються». Пізніше, в 2008 році вийшла стаття під назвою «Біткоїн: однорангова електронна грошова система», підписана псевдонімом Сатоши Накамото. Завдяки цій публікації академічна теорія увійшла в реальний світ.

Найпопулярніші біржі криптовалют

Плюси і мінуси технології блокчейн

На прикладі криптовалют розглянемо деякі переваги і недоліки технології блокчейн у застосуванні до цифрових грошей:

Плюси

Децентралізація

На відміну від національних валют, таких як долар США, євро і т.д., жодна держава не випускає і не контролює біткоїни та інші криптовалюти. І хоча, останнім часом офіційна влада деяких країн намагається опосередковано впливати на криптовалютний ринок, пряме втручання урядів в діяльність публічного блокчейна виключається.

Відсутність посередників і комісій третіх сторін зменшує транзакційні витрати. Купити або обміняти Bitcoin можна швидко і просто. А завдяки безперервній роботі (24/7/365) значно заощаджується час і досягається свобода доступу до активів в будь-який час і будь-якому місці, де є інтернет.

Анонімність і одночасна Прозорість

Основним принципом роботи блокчейна є те, що всі транзакції записуються на всіх комп’ютерах в мережі. Таким чином, інформація про історію адрес і операцій біткоїн-гаманців доступна для загального перегляду, що робить їх прозорими і виключає зовнішнє втручання. Але при цьому, власники гаманців, яким належать публічні адреси, залишаються анонімними і не реєструються.

Але через вимоги фінансових контролюючих органів останнім часом частина великих бірж криптовалют була змушена вводити процедури верифікації та підтвердження особи для користувачів (так звані KYC і AML). З одного боку, це підвищує ступінь безпеки для власників криптовалюти. А з іншого – далеко не всі хочуть розкривати персональну інформацію.

Однак у користувачів все одно залишається право вибору – наприклад, реєструватися на Binance, де потрібна ідентифікація, або працювати з не менш просунутої біржею Prime XBT без верифікації.

Безпека і достовірність

Алгоритми блокчейну виключають людський фактор, а сама участь користувача для здійснення транзакцій мінімальна, що значно знижує ризик помилки. Можливість маніпулювання або зміни інформації виключається, тому що кожна транзакція повинна бути підтверджена більшістю мережевих вузлів і записана по всьому ланцюжку блоків. Це також запобігає підробку (так звана проблема «подвійного витрачання»).

Блокчейн-додатки не тільки для криптовалют

Ефективність технології блокчейн і потенційні сфери її застосування виходять далеко за межі цифрових валют. Хоча сьогодні левову частку в загальнодоступному ланцюжку блоків займають криптовалюти такі як біткоїн, додатки для бізнесу можуть бути створені в приватних мережах ланцюжків блоків:

 • Ланцюжок поставок блокчейну: такі компанії, як IBM Blockchain, вже надають рішення для приватних мереж з використанням технології блокчейн для більш точного відстеження ланцюжків поставок товарів. Наприклад, компанії можуть використовувати цю технологію, щоб швидко і точно відстежувати весь шлях руху продуктів і визначати, де вони були відправлені і продані.
 • Медичні записи: Deloitte Consulting передбачає, що загальнонаціональна блокчейн-мережа для електронних медичних записів «може підвищити ефективність і сприяти кращим результатам щодо здоров’я пацієнтів».
 • Смарт-контракти: з технологією блокчейн умови контрактів можуть автоматично змінюватися або оновлюватися в залежності від виконання заздалегідь визначеного набору умов.
 • Цифрові вибори: такі стартапи, як FollowMyVote, розробляють технологію блокчейн, яка буде застосовуватися до виборів.
 • Операції з власністю: прихильники кажуть, що технологія блокчейн може застосовуватися до широкого спектру продажів активів, будь то нерухомість, автомобілі або інвестиційні портфелі.

Можливості для боротьби з корупцією і зростання фінансових ринків

В країнах і регіонах, де слабко розвинені фінансові установи або велика частка корумпованих чиновників, криптовалюти, засновані на протоколі блокчейн, можуть надати спосіб переводити і зберігати фіатні (звичайні, традиційні) гроші, оминаючи недобросовісні треті сторони.

Мінуси

Використання криптовалюти в злочинних цілях

Анонімність, яку надає блокчейн, була високо оцінена різними злочинцями по всьому світу. Вони використовують конфіденційність, яку дають криптовалюти, з метою шахрайства з власниками біткоїнів і неконтрольованого переміщення капіталів, здобутих злочинним шляхом. Наприклад, біткоїн використовувався споживачами Silk Road, мережі онлайн-покупок на чорному ринку для незаконних наркотиків та інших незаконних послуг, яка була закрита ФБР в 2013 році. Під час недавньої атаки програм-вимагачів на Colonial Pipeline компанія заплатила 4,4 мільйона доларів в криптовалюті, щоб розблокувати свої комп’ютерні системи.

Зростання шахрайства з інвестиціями в біткоїни збігається з його активним історичним зростанням на криптобіржах. Федеральна торгова комісія США повідомила, що з жовтня 2020 року по березень 2021 року майже 7000 осіб втратили близько 80 мільйонів доларів в результаті недобросовісних або шахрайських рекламних компаній, обіцяючих неймовірні вигоди без ризиків.

Дуже висока волатильність криптовалюти на блокчейні

Зростання популярності криптовалют безпосередньо пов’язане з підвищенням її вартості. Але висока волатильність (ринкові коливання ціни) роблять інвестиції в Bitcoin та інші криптовалюти досить ризикованими. Простий приклад: в квітні 2021 року біткоїн досяг рекордної спотової ціни майже в 65000 доларів. А вже до початку червня його ціна впала майже на 50%. І в серпні знову підібралася до 50000 USD.

Для недосвідчених або занадто імпульсивних інвесторів такі “цінові скачки” можуть призводити до значних фінансових втрат. Однак, якби купівля Біткоїна відбулася кількома роками раніше, наприклад, в грудні 2018 року, коли він торгувався нижче 3500 доларів, то навіть на спаді ціни в 2021 році можна було б збільшити свій капітал в десятки разів.

А про можливість стати мільйонером або навіть мільярдером для тих, хто ризикнув купити Біткоїн (bitcoin, BTC) у 2009/2010 році, чули вже навіть ті люди, які далекі від світу цифрових технологій.

Використання криптовалюти недостатньо розповсюджено

Сьогодні вже існують сотні бірж для торгівлі криптовалютою, брокерські контори (наприклад, NPBFX – один з найбільших брокерів на ринку СНД. Працює з 1996 року.) і платіжні додатки, де продають і обмінюють біткоїни. PayPal і Microsoft приймають біткоїни до оплати. Проте, торгові операції з використанням блокчейн-валют, поки більше залишаються винятком, ніж правилом. Крім того, продаж біткоїнів для покупок в грошових додатках, таких як PayPal, вимагає від користувачів сплати податків на приріст капіталу за продані біткоїни, окрім державних і місцевих податків, що сплачуються за продукт або послугу.

Суперечки про екологічність

Високошвидкісні і потужні комп’ютери, які використовуються для видобутку (майнингу) біткоїнів, споживають багато електроенергії. Згідно з індексом споживання електроенергії Кембриджського університету, якби система Біткоїн була країною, вона була б 34-м найбільшим споживачем електроенергії після Нідерландів і попереду Філіппін. І це ще не рахуючи інших витрат природних ресурсів, пов’язаних з виробництвом самих комп’ютерів і функціонуванням мереж. Генеральний директор Tesla Ілон Маск оголосив в травні, що питання прийняття біткоїнів в якості оплати, буде залежати від того, як будуть знайдені способи зменшення вуглецевого сліду.

Швидкість роботи біткоїн-блокчейну

Блокчейн Біткоїн може обробляти близько семи нових транзакцій в секунду. Для порівняння, за даними компанії, гігант кредитних карт Visa може обробляти 24 000 транзакцій в секунду. Це ставить систему біткоїнів перед проблемою масштабованості. Інші форми криптовалюти на основі блокчейну працюють над цією проблемою. Очікується, що довгоочікуване оновлення системи Ethereum, відоме як Ethereum 2.0, буде здатне обробляти 10 000 транзакцій в секунду, в порівнянні з нинішньою швидкістю 30 транзакцій в секунду.

Майбутнє технології блокчейн

Технології блокчейн отримали свою відомість і популярність завдяки Біткоїну. Але існують тисячі криптовалют, побудованих на основі цієї нової технології. І хоча поширенню криптовалют як традиційних способів оплати перешкоджає небажання урядів втрачати свою монополію на випуск грошей, застосування технології блокчейн швидко зростає, і прихильники стверджують, що це може призвести до кардинальних змін у всіх сферах життєдіяльності.

Про 10 основних тенденцій в світі криптовалют в 2021 році БізнесМаркет згадував в цій публікації.

Де купують, продають або обмінюють криптовалюту?

БізнесМаркет активно развиває Каталог майданчиків для трейдингу, де публікуються докладні огляди популярних криптовалютних бірж і обмінників. Серед сотень торгових платформ, які сьогодні існують на ринку, ми підбираємо найбільш відомі і надійні Сервіси, якими вже користуються мільйони інвесторів по всьому світу, і в тому числі в Україні.

БІРЖІ І ОБМІННИКИ
ОГЛЯДИ
Binance – Найбільша криптовалютна біржа в світі. Працює з 2017 року. Доступна маржинальна торгівля криптовалютами, спотова, P2P, OTC, а також ф’ючерсна з плечем до 125x.
EXMO – Найбільша криптовалютна біржа Східної Європи. Працює з 2013 року. Спотова, OTC, маржинальна торгівля криптовалютами, мультивалютний криптогаманець.
Kraken – Одна з найстаріших і найпопулярніших криптовалютних бірж. Найвищий рівень захисту. Купівля, обмін і торгівля цифровою валютою.
KuCoin – Глобальна високоліквідна криптовалютна біржа. Працює з 2017 року. Спотова, P2P, OTC, ф’ючерсна з плечем до 100x, маржинальна торгівля криптовалютами.
Huobi – Велика криптовалютна біржа в світі. Працює з 2013 року. Спотова, OTC, ф’ючерсна, маржинальна торгівля криптовалютами, управління активами.
CEX.IO – Велика мультифункціональна криптовалютна біржа, яка починала свій шлях як простий обмінник і провайдер хмарного майнингу.

Currency.com – Перша офіційно регульована біржа криптовалют для країн СНД. 1300+ ринків і 1700+ токенізованих активів для торгівлі та інвестицій.

StormGain – Універсальний майданчик для трейдингу та обміну криптовалют. Спотова, ф’ючерсна торгівля з плечем до 200×, маржинальна торгівля криптовалютами.
BitMEX – Великий майданчик для трейдингу і зберігання криптовалют. Кредитне плече до 100x. Торгівля без строків експірації. Краща система безпеки.
Bybit – Популярна біржа для торгівлі криптовалютними деривативами. Заснована в 2018 році. Ф’ючерсна, маржинальна, спотова торгівля криптовалютами.
WhiteBIT – Професійна платформа для обміну та торгівлі цифровими активами. Заснована у 2018 році. Спотова, P2P, OTC, маржинальна торгівля криптовалютами.
Prime XBT – Платформа нового покоління для торгівлі на світових фінансових ринках через Bitcoin. Торгівля Криптовалютами, Індексами, Товарами і Forex з одного аккаунта
Binaryx – Криптовалютна біржа для трейдингу та обміну. Кращий в своєму класі термінал для інвесторів і професійних трейдерів.
Paybis – Надійний і популярний обмінник. Працює з 2014 року. Швидко, безпечно і просто купити, продати, обміняти Биткоин (BTC,Bitcoin) через Visa/Mastercard
Поділіться цим:
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Пошук

Клуб підприємців

Обговорення бізнесу України

Задати питання

Допомогти розвитку проекту

Подякувати чи підтримати проект

Подякувати

Подякувати БізнесМаркету

Лучшее на крипторынке

КРИПТОВАЛЮТНЫЕ ПЛОЩАДКИ ТРЕЙДИНГА NEW

 • Рейтинг користувачів 4.9 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна мега-біржа
  Рынки
  Криптовалюта і цифрові активи (630+)
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  UAH, USD, EURO, RUB + Visa/Mastercard
  Открыть
  Binance
   
 • Рейтинг користувачів 4.7 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна біржа
  Рынки
  Криптовалюта та цифрові активи
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  10+: USD, EURO, GBP та ін., Visa/Mastercard
  Открыть
  FTX
   
 • Рейтинг користувачів 4.5 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна біржа, Обмінник
  Рынки
  Криптовалюти, Ф'ючерси, Індекси, ОТС
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  SWIFT, FewWire, Silvergate, SEPA. Visa/Mastercard – НІ
  Открыть
  Kraken
   
 • Рейтинг користувачів 4.47 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна біржа, обмінник
  Рынки
  Криптовалюта та цифрові активи (700+)
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  UAH, USD, EURO, 40+, Visa/Mastercard, SEPA, Apple Pay, Google Pay та ін.
  Открыть
  KuCoin
   
 • Рейтинг користувачів 4.45 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна мега-біржа, Обмінник
  Рынки
  Криптовалюти та цифрові активи
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  Visa/Mastercard, банківський переказ
  Открыть
  Huobi Global
   

Полезное о бизнесе

Top