Поліграф давно перестав бути диво приладом із західних фільмів. На сьогоднішній день його широко використовують у фінансових установах, державних органах, підприємствах. Багато компаній проводять набір претендентів через проходження поліграфа, не кажучи вже про таку популярну тему, як різні телешоу і перевірка на вірність подружжя. Багатьох приваблює простота отримання інформації. Всього-то варто, надіти кілька датчиків і поставити питання, що цікавлять. Хоча є одна загвоздка, справа в тому, що достовірність даних, отриманих з детектора брехні, не підтверджена.
Додатково варто відзначити, що на сьогоднішній день тест на детекторі брехні є справою винятково добровільною. Ніхто не може змусити пройти людину таку процедуру. Навіть якщо такі правила написані у внутрішніх правилах поведінки або інших документах компанії, то працівника ніхто не може зобов’язати пройти поліграф.
Чи справді можна обдурити поліграф?
Детектор брехні є приладом, тому намагатися його обдурити, все одно що обдурити тонометр або градусник. Звичайно, в інтернеті повно «знавців», які рекомендують випити заспокійливі препарати або не спати кілька ночей. Але це може зіграти злий жарт, адже відомі випадки, коли люди засипали прямо під час процедури. Фахівцеві одразу стане зрозуміло, що випробуваний намагається щось приховати, чим викличе більший інтерес.
У руках професіонала
Перевірка на поліграфі вимірює такі показники як потовиділення, серцебиття, але результати перевірки розшифровує людина, яка ставить запитання та інтерпретує реакції. Тут важливо звернути увагу на наступне:
- Освіта та курси підвищення кваліфікації. Експерт у цій справі має пройти курси підвищення кваліфікації раз на три роки.
- Попередньо проводиться бесіда, і людину знайомлять із переліком питань, обговорюються відповіді на них.
- Навіть якщо поліграф показав неправду, експерт має запитати, чим викликана така реакція. Адже причини можуть бути у пережитій психотравмі чи негативному досвіді, та поставити додаткові питання. Наприклад, якщо у людини в сім’ї були алкоголіки або її в дитинстві бив п’яний батько, то при питанні про зловживання алкогольними напоями поліграф може показати, що людина бреше, але це можуть бути лише наслідки спогадів. Тут і з’ясовується справжній професіоналізм.
Джерело: https://polygraph-kiev.com/