Купити бізнес або створити з нуля?

Купити бізнес або створити з нуля?

Купити або створити новий з нуля? Це питання обов’язково виникає у людини, яка вирішила стати підприємцем або хоче придбати нові активи. Але якими б не були причини купівлі бізнесу, дилема постійно залишається актуальною.
Насправді, мабуть, однозначної відповіді на питання про купівлю діючого бізнесу або відкриття нової справи самостійно просто не існує. Занадто багато факторів і обставин впливають на ухвалення рішення. Але давайте спробуємо розглянути плюси та мінуси кожного з варіантів.

Переваги та недоліки купівлі готового або діючого бізнесу

Перш ніж оцінювати варіанти купівлі готового бізнесу, давайте спочатку трохи визначимося в термінології. Справа в тому, що в сфері купівлі-продажу компаній історично склалося два загальновживані терміни: готовий бізнес і . Дуже часто люди змішують ці поняття та вважають їх синонімами. Однак, у професійному середовищі на ринку активів між ними існує певна різниця.

Зазвичай, виділяють такі типи бізнесу для купівлі:

 • Готовий бізнес. Найчастіше під цим терміном мається на увазі придбання компанії за франчайзинговою схемою. Іншими словами, купівля готового бізнесу – це придбання франшизи на певний вид комерційної діяльності.
  У цьому випадку покупець отримує повністю готову модель бізнесу. Йому залишається тільки дотримуватися розроблених процедур і порад франчайзера (власника бренду), а також діяти в межах встановлених ним правил. Тобто спрощено покупцю бізнесу належать усі матеріальні активи, які він придбає для діяльності компанії, але відсутні права на бренд та інтелектуальні (нематеріальні) активи, передані йому за договором .

Однак трапляються випадки, коли “готовим бізнесом” називають і підприємства для продажу, які мають повністю налагоджені бізнес-процеси та практично не потребують операційного втручання власника. Але при цьому такі компанії не є франшизою, а були створені з нуля як незалежні та самостійні підприємства. Мається на увазі, що в підприємця або інвестора, який придбає такий актив, не буде потреби атися організаційними та операційними моментами, тобто він отримує готовий і працюючий бізнес.

 • Діючий бізнес. Під це визначення найчастіше відносять усі види бізнесу, що функціонують на момент продажу. У більшості випадків, під купівлею “діючого бізнесу” розуміється придбання працюючої компанії, яка створена кимось іншим і є самостійним бізнесом, а не франшизою.
  При чому стадія такого бізнесу може бути досить різною. Починаючи від нещодавно створеної компанії до підприємства, якому вже багато років. Ключовою відмінністю “діючого бізнесу” є наявність операційної діяльності. Тобто це не “голі документи”, а реально працюючий бізнес, але з різним ступенем налагодженості бізнес-процесів.

Окрім цього, на практиці ще існує декілька інших станів бізнесу, який можна придбати. Наприклад, іноді продається бізнес, діяльність якого тимчасово припинена, але може бути відновлена після купівлі. Або інвестиційні проекти, які фактично готові до запуску, але потребують фінансування тощо. Ми не будемо зараз на них зупинятись, а розглянемо лише найчастіші випадки – купівля готового чи діючого бізнесу.

Які переваги, якщо купити готовий або діючий бізнес?

Купити бізнес можна так само, як і будь-який інший товар або послугу. Звичайно, ступінь ризиків, вартість і складність процедури сильно відрізняються при купівлі бізнесу, наприклад, від придбання побутової техніки. Але сам принцип, по суті, такий самий. Сьогодні можна стати власником практично будь-якої легальної компанії, якщо у вас є бажання та необхідні фінансові можливості. Що ж приваблює підприємців та інвесторів купити готовий бізнес?

Вигоди купівлі готового чи діючого бізнесу:

Швидке отримання доходу та прибутку. Напевно, це найголовніший і найважливіший фактор, який говорить на користь придбання бізнесу, що вже працює. Звичайно, насамперед, ми говоримо про ті ситуації, коли купується не просто компанія, як мета, а вже прибутковий бізнес. Питання лише одне – де знайти і як купити прибутковий бізнес?
На відміну від компанії, яка створюється з нуля і зазвичай вимагає тривалий час на її розкрутку і вихід на прибутковість, придбання вже працюючого бізнесу дозволяє відразу отримувати дохід. На ринку активів сьогодні присутня досить велика кількість різних франшиз як готового бізнесу, так і пропозицій різноманітних самостійних компаній як діючого бізнесу. І у покупця, по суті, є лише завдання – знайти справді вигідний варіант купівлі.

Економія часу та сил. Будь-який підприємець, який сам займався створенням або розкруткою компанії з нуля, чудово знає скільки сил, часу, нервів і здоров’я забирає відкриття та розвиток власної справи. Це на словах і в розумних книжках все просто та легко. А на практиці, навіть найталановитіші та грамотні власники бізнесу зіштовхуються з величезною кількістю труднощів і перешкод.
Тому коли купується вже працюючий готовий бізнес, ви, насправді, купуєте не тільки компанію, а фактично ще купуєте частину свого життя, яку вам не доведеться витрачати на налагодження та налаштування бізнесу, оскільки це вже зробили за вас.

Налагоджені та працюючі бізнес-процеси. Купити діючий бізнес – це як одразу отримати готовий результат, а не займатись експериментами з конструктором “зроби сам”. Купуючи вже успішну компанію або надійну та вигідну франшизу, ви отримуєте не просто комерційний актив, а працюючий бізнес. А це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Якщо компанія здатна генерувати не просто валовий дохід, а чистий прибуток, то в такому бізнесі вже налагоджена операційну діяльність, і є всі необхідні елементи ефективного підприємства. Звичайно, дуже багато залежить від стадії, на якій купується бізнес.

Вища ймовірність успіху та прогнозованість. Не секрет, що до 90% нових компаній закриваються в перший рік свого існування. Ще приблизно 5% підприємств залишають ринок протягом 5-ти років з моменту відкриття. І лише 1-3% бізнесу переживає 7 років діяльності. І хоча, статистика – річ, як відомо, спірна. Але факт того, що у нової компанії, створеної з нуля, шанси вижити і стати успішною досить не високі, навряд чи хтось буде заперечувати.
Тому купуючи діючий бізнес, який працює на ринку хоча б років п’ять, це вже, певною мірою, показник живучості такої компанії. А якщо вам ще вдасться знайти і купити прибутковий бізнес з історією понад 7-10 років, то вважайте, що вам взагалі дуже пощастило. Безумовно, ніхто не скасовує можливість форс-мажорів і прильоти будь-яких “чорних лебедів”, але в плані ймовірності успіху та прогнозованості, купівля готового бізнесу все ж таки оцінюється як більш надійна.

Але якби все було так просто і вигідно, всі б купували тільки працюючі компанії або відкривали готовий . Насправді, існують також і недоліки придбання діючого бізнесу. Давайте їх також розглянемо.

Ризики купівлі готового чи діючого бізнесу:

Втрата грошей. Це найбільший страх, який переслідує будь-якого підприємця. Навіть якщо не брати до уваги суто шахрайські та кримінальні схеми, а розглядати лише легальні та офіційні варіанти купівлі готового бізнесу, завжди є ризик придбати “дурничку”.
Навіть серед великих світових і публічних компаній періодично виникають скандали щодо фальсифікації бухгалтерської звітності та фінансових махінацій. То, що вже говорити про малий та середній приватний бізнес, який не проходить жодних незалежних аудитів. При продажу бізнесу продавець завжди намагатиметься показати його в кращому вигляді і всіляко приховати недоліки. Тому покупцю потрібно вміти розбиратися в багатьох питаннях перед купівлею бізнесу.

Справедлива ціна. Одне з найбільш суперечливих і складних питань при купівлі діючого бізнесу. Якщо з франшизами ситуація більш-менш зрозуміла. Там, як правило, присутній публічний і відносно фіксований прайс з докладно розписаними характеристиками. То в ситуації придбання діючого бізнесу завжди виникає питання – як визначити ціну продажу? Покупець завжди побоюватиметься переплатити і замість прибуткового бізнесу купити збиткове підприємство.

Істотні грошові вкладення. Якщо говорити про дійсно добре налагоджений і прибутковий діючий бізнес, то він, за визначенням, не може коштувати дешево. На ринку активів можна знайти оголошення про продаж бізнесу на найрізноманітніший розмір гаманця. Але, у будь-якому випадку, купівля готового бізнесу спричинить суттєві разові фінансові відтоки. Тому дані види придбання бізнесу підійдуть тільки тим підприємцям, які вже мають стартовий капітал.

Стан бізнесу та його працездатність після угоди. Купівля діючого бізнесу – процес досить складний. Для того, щоб покупцю переконатися в достовірності та реальній оцінці стану купуємого підприємства, доведеться витратити досить багато часу та сил. Звісно, складність процесу частково визначатиметься якістю передпродажної підготовки, яку проведе продавець. Але хто, як не покупець, зацікавлений у ретельній повторній перевірці всіх даних?
Обом сторонам угоди буде корисно почитати про мінімальний перелік питань, які необхідно з’ясувати перед продажем/купівлею бізнесу. Гарні показники фінансової та управлінської звітності – ще не гарантія того, що після купівлі бізнесу його результативність залишиться на попередньому рівні.

Але, навіть не зважаючи на всі ці ризики, або відкриття своєї справи за франшизою вбачається більш надійним, ніж створення бізнесу взагалі з нуля. У всякому випадку, купуючи готовий бізнес, ви відразу бачите цілком матеріальні активи, в які вкладаються гроші. І основне завдання полягає лише в тому, щоб із існуючих пропозицій про продаж бізнесу вибрати найбільш якісне та вигідне.

А ось у ситуації відкриття та створення свого бізнесу з нуля, ризиків і невідомих змінних набагато більше. Хоча вигоди та переваги в такому варіанті підприємницької діяльності теж є. Давайте розбиратися які.

Купити бізнес або створити з нуля? - Sozdat biznes s nulya

Преимущества и недостатки создания бизнеса с нуля

“Безумству хоробрих співаємо ми пісню” – саме такими словами хочеться відзначити тих підприємців, які наважуються створити свій бізнес з нуля. Якщо спиратися тільки на статистику, то лише 5% людей мають підприємницькі здібності. А, як ми вже зазначали вище, до 90% новостворених компаній закриваються в перший рік свого існування. Проте, люди, які не хочуть працювати “на дядька чи тітку” і прагнуть фінансової незалежності, не перестають штурмувати шлях власного бізнесу.

Які переваги, якщо відкрити бізнес з нуля?

Одні з найпопулярніших тем в інтернеті в галузі підприємництва – це бізнес-ідеї та бізнес-плани. Люди активно шукають нові та починають стартапи, щоб відкрити власну справу. І завдяки цій активній частині підприємців у світі щороку з’являються нові проекти та бізнеси. Що ж штовхає людей ?

Свобода дій і рішень. На відміну від купівлі чинного бізнесу або придбання франшизи, при відкритті компанії з нуля у підприємця є повна свобода діяльності. Тому що купуючи готовий бізнес, власник все одно буде обмеженим і залежним від обставин, що склалися. У випадку з бізнесом за франшизою, це будуть правила та умови франчайзера. А при купівлі працюючого бізнесу доведеться підлаштовуватися під стереотипи, що вже склалися в компанії, бізнес-процеси та взаємини з людьми. Створюючи свій бізнес з нуля, підприємець повністю вільний у плані своїх дій та рішень. Тільки від нього залежатиме результат і те, як він вибудує компанію.

Індивідуальність і творчість. Насправді, підприємництво – це не лише гроші та розрахунки. Це ще й можливість створювати щось нове та експериментувати. Творчий початок анітрохи не менш важливий у підприємці, ніж комерційна жилка. Як правило, серед тих людей, які вирішують розпочинати свій бізнес з нуля, дуже багато яскравих особистостей, які таким чином прагнуть висловити свою індивідуальність. Найбільші можливості для цього будуть саме у підприємців, котрі не побояться створити свою власну справу.

Легше збудувати з нуля, ніж перебудовувати. Далеко не всім людям підходить варіант вбудовуватись у вже існуючі рамки. І теж саме вірно для компаній – не всі бізнеси можна безболісно або з мінімальними витратами переробити “під себе” після купівлі. У будь-якому випадку, кожен власник бізнесу адаптуватиме його під своє бачення та цілі. Вносити зміни до вже діючого бізнесу, найчастіше, набагато складніше (і затратніше!), ніж побудувати його з нуля. Тому для деяких підприємців і видів бізнесу набагато ефективніше та розумніше створювати компанію зі старту.

Розтягнуте в часі інвестування. Більшість видів підприємницької діяльності вимагає суттєвих початкових інвестицій. Хоча, за бажанням, можна знайти й бізнес-ідеї з мінімальними вкладеннями. Але при створенні бізнесу з нуля, у власника, в більшості випадків, є можливість самостійно регулювати темпи інвестицій та нарощувати вкладення в міру розвитку бізнесу. А в ситуації з купівлею готового бізнесу, практично завжди, необхідно відразу виплатити його повну вартість. Тому для тих підприємців, які не володіють суттєвими стартовими капіталами, варіант відкриття компанії з нуля може виявитися відповіднішим.

Можливість бути першим. Якщо у вас є якась своя унікальна бізнес-ідея або вид бізнесу, який є абсолютно новим, створення компанії з нуля – це найкращий вибір. Складно уявити, щоб хтось із засновників відомих світових компаній купував свою першу компанію. Всі найвідоміші світові бренди якраз починалися зі створення бізнесу з нуля (можна згадати багато прикладів про бізнес у гаражі). Тому, якщо ви ставите собі за мету вписати своє ім’я та назву компанії в аннали світової історії, то протоптана доріжка з купівлею вже діючого бізнесу явно не для вас.

Якщо вас надихнули переваги власної справи, а варіант купівлі готового бізнесу не підходить, давайте тепер розглянемо недоліки та ризики самостійного створення компанії. Адже хто попереджений, той озброєний.

Які недоліки, якщо відкрити бізнес з нуля?

При веденні або купівлі будь-якого бізнесу, а особливо при створенні підприємства з нуля, дуже велике значення мають досвід і знання підприємця. Чим грамотніший власник бізнесу, тим з меншою кількістю проблем доведеться зіштовхнутися при відкритті та розвитку нового бізнесу. Оптимально, коли засновник бізнесу до відкриття матиме досвід на ТОПових управлінських позиціях. Хоча, якщо чесно, то навіть такі знання не завжди гарантуватимуть безхмарне майбутнє нової компанії. Тому що на практиці різниця навіть між найманим директором і власником бізнесу буде величезною.

Нестача знань і досвіду. Завдання, які доводиться вирішувати власнику бізнесу, часто кардинально відрізняються від тих, з якими доводиться стикатися найманим співробітникам. Щоб досягти успіху, засновник бізнесу повинен не тільки досконало розбиратися у своєму товарі чи послузі, а ще й мати масу додаткових знань та умінь. Звісно, знати все не може ніхто і чомусь можна вчитися поступово. Але в режимі реального бізнесу, особливо на початковому етапі розвитку підприємства, через постійний цейтнот з часом низька кваліфікація та компетенція власника може призвести до провалу проекту.

Труднощі з просування бізнесу. Навіть якщо у вас чудовий продукт або послуга, але про них ніхто не знає, то грошей ви не заробите. Не так важко створити компанію, скільки її розкрутити та залучити клієнтів. Особливо на початку діяльності, коли власнику бізнесу доводиться бути “багатоверстатником”, йому може банально не вистачити часу та сил на те, щоб вивести свій товар на рівень достатньої популярності, коли дохід від продажів дозволить вийти хоча б в операційний нуль. Особливо це актуально при дуже обмежених бюджетах.

Нестача фінансування. Одна з найпоширеніших причин закриття бізнесу. Якщо власник нового бізнесу неправильно розрахував свої фінансові можливості, а залучити додаткове фінансування не вдалося, то це прямий шлях до закриття бізнесу. Причому ування далеко не завжди є корисним. Як відомо, є хороші борги, і є погані. І якщо ваш операційний прибуток не покриватиме вартість і повернення позик, то це майже 100%-е банкрутство в результаті.

Труднощі з персоналом. Навіть у тому випадку, якщо підприємцю вдалося подолати перші етапи нового бізнесу, це не означає, що далі буде легше. З розвитком компанії в ній з’являється все більше і більше завдань, які потребують вирішення. Власник бізнесу просто фізично не зможе впоратися з усім. Отже – доведеться наймати персонал. Як правило, у молодих бізнесів не вистачає грошей, щоб платити гарні зарплати. Відповідно, якість персоналу може бути не дуже високою. А звідси вже виникають нові проблеми.

Практично повна відсутність вільного часу та особистого життя. Можна навести десятки прикладів, як нинішні власники світових корпорацій-гігантів розпочинали свій бізнес. І всіх їх об’єднувало одне – до того, як до них прийшов успіх, їм довелося дуже довго, іноді роками, працювати по 24 години на добу. Якщо ви наважитеся відкривати бізнес з нуля, то потрібно бути готовим до того, що спочатку (місяці, а іноді й роки) вам доведеться забути майже про всі радощі життя. Ви просто не матимете на них часу. Особисті стосунки або сім’я також страждатимуть від вашої зайнятості.

Повна відсутність гарантій. Підприємництво, само собою, – це діяльність на власний страх і ризик. Але у випадку з відкриттям бізнесу з нуля цей ризик зростає багаторазово. Якщо при купівлі діючого бізнесу, підприємець хоча б може, що називається “помацати” те, що він купує. Можна подивитися та оцінити існуючу звітність та активи компанії, побудувати якісь прогнози доходів, побачити P&L за попередні періоди тощо… То в ситуації зі створенням нової компанії у нього взагалі відсутні якісь гарантії того, що проект “злетить”.

Уважні читачі могли помітити, що в жодному з перерахувань переваг і недоліків цих двох варіантів – купівлі готового бізнесу та відкриття бізнесу з нуля, ми не згадали кінцевий результат – підсумковий прибуток. Справа в тому, що величина доходу не залежить від того, в якій формі ви стаєте власником бізнесу. Можна купити діючий бізнес і мати відносно низький дохід, а можна витратити роки на розкручування нової компанії і, в результаті, стати мільйонером. Чи навпаки. Цього ніхто не знає і не може передбачити. Тим і привабливий бізнес, що це гра, в якій переможець отримує супер-приз, а той, хто програв, завжди може спробувати ще раз.

Ось приблизно так виглядають варіанти для тих, хто вирішив стати власником бізнесу. А знайти відповідь на питання, що краще – купити готовий бізнес або створити новий з нуля? – ми надаємо можливість кожному з вас. І якою б не була ця відповідь, головне, щоб ваш бізнес процвітав і приносив вам якнайбільше прибутку та задоволення.

Традиційно, запрошуємо до обговорення всіх відвідувачів . Напишіть, будь ласка, у коментарях свою думку, що краще – купити діючий бізнес або побудувати нову компанію? Які ще переваги або недоліки ми пропустили в публікації? Поділіться своїм досвідом купівлі або створення бізнесу. А якщо у вас є запитання, то не соромтеся ставити їх у нашому Бізнес Клубі підприємців. А ми, і сподіваємося, інші користувачі Сервісу намагатимемося вам відповісти.

Також не забувайте, якщо у вас є необхідність подати безкоштовне оголошення про продаж або купівлю бізнесу, або розмістити інші комерційні пропозиції, ви завжди можете це зробити на дошці оголошень для бізнесу БізнесМаркет.

Поділіться цим:
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Поиск

Клуб підприємців

Обговорення бізнесу України

Задати питання

Допомогти розвитку проекту

Подякувати чи підтримати проект

Подякувати

Подякувати БізнесМаркету

Лучшее на крипторынке

КРИПТОВАЛЮТНЫЕ ПЛОЩАДКИ ТРЕЙДИНГА NEW

 • Рейтинг користувачів 4.9 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна мега-біржа
  Рынки
  Криптовалюта і цифрові активи (630+)
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  UAH, USD, EURO, RUB + Visa/Mastercard
  Открыть
  Binance
   
 • Рейтинг користувачів 4.7 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна біржа
  Рынки
  Криптовалюта та цифрові активи
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  10+: USD, EURO, GBP та ін., Visa/Mastercard
  Открыть
  FTX
   
 • Рейтинг користувачів 4.5 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна біржа, Обмінник
  Рынки
  Криптовалюти, Ф'ючерси, Індекси, ОТС
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  SWIFT, FewWire, Silvergate, SEPA. Visa/Mastercard – НІ
  Открыть
  Kraken
   
 • Рейтинг користувачів 4.47 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна біржа, обмінник
  Рынки
  Криптовалюта та цифрові активи (700+)
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  UAH, USD, EURO, 40+, Visa/Mastercard, SEPA, Apple Pay, Google Pay та ін.
  Открыть
  KuCoin
   
 • Рейтинг користувачів 4.45 (10 відгуків)
  Тип площадки
  Криптовалютна мега-біржа, Обмінник
  Рынки
  Криптовалюти та цифрові активи
  Лого Visa-MastercardФиатные валюты
  Visa/Mastercard, банківський переказ
  Открыть
  Huobi Global
   

Полезное о бизнесе

Top